6 takeaways, 9 σερί αγώνων καθώς οι Celtics χάνουν από τους Bulls

Σέλτικς

Οι Σέλτικς έχουν χάσει μόνο από τους Μπουλς και τους Καβαλίερς αυτή τη σεζόν.

Ο Τζέιλεν Μπράουν των Μπόστον Σέλτικς κάνει σουτ μεταξύ Κόμπι Γουάιτ των Σικάγο Μπουλς και Άγιο Ντοσούνμου. AP Photo/Charles Rex Arbogast

Οι Celtics επρόκειτο να έχουν μια ελεύθερη βραδιά και οι Bulls χρειάζονταν μια νίκη. Ίσως η ήττα της Δευτέρας με 121-107 που έσπασε το σερί εννέα νικών των Σέλτικς ήταν προβλέψιμο.

Εδώ είναι αυτά.

μεγάλη εικόνα

Οι Celtics ξεκίνησαν αργά από τα τρία, αλλά συνέχισαν να πυροβολούν υπεύθυνα σε όλο το πρώτο τρίμηνο, δημιουργώντας ένα βαθύ σερί 17v5 στα πρώτα 12 λεπτά. Οι Μπουλς προηγήθηκαν γρήγορα από νωρίς και πήραν το πλεονέκτημά τους με 63-50 στο ημίχρονο με ένα υπέροχο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι Celtics δεν μπόρεσαν να χτίσουν έδαφος στον τρίτο γύρο καθώς μια ομάδα των Bulls απελπισμένη για μια νίκη έσπρωξε το προβάδισμα στους 21. Ένα τρίποντο σε μια κρίσιμη στιγμή που ανέβασε το προβάδισμα στο 13 και οι Μπουλς κράτησαν τους Σέλτικς σε απόσταση αναπνοής στην υπόλοιπη διαδρομή.

Το αστέρι του παιχνιδιού

DeMar DeRozan: 28 πόντοι, 24v11, τρία στα 3, οκτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ

Ο ΝτεΡόζαν είχε πιο εντυπωσιακά παιχνίδια κόντρα στους Σέλτικς, αλλά βοήθησε τους Μπουλς να πάρουν τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο.

τι σημαίνει?

Οι Μπουλς είχαν χάσει τέσσερις στη σειρά, πέφτοντας κάτω από 0,500 σε αρκετά παιχνίδια. Χρειάζονταν πολύ μια νίκη και πέτυχαν μια νίκη απέναντι σε μια ομάδα των Σέλτικς που δεν πέτυχε τη 10η σερί νίκη της, αλλά παρέμεινε η πρώτη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια μετά από 17 αγώνες.

πακέτα

1. Οι Σέλτικς δυσκολεύτηκαν σκληρά στο εύρος των 3 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η άμυνά τους ήταν ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα. Οι Μπουλς εκμεταλλεύτηκαν τα πρόωρα κλεισίματα που επέτρεψαν στους Πάτρικ Γουίλιαμς και Άλεξ Καρούζο να κάνουν ζέσταμα και οι Σέλτικς πάλεψαν όλο το βράδυ για να κρατήσουν τον ΝτεΡόζαν και τον Ζακ ΛαΒάιν στην επιθετική γραμμή. Εν τω μεταξύ, ο Νίκολα Βούτσεβιτς βασάνισε τους Σέλτικς για άλλη μια φορά στο ποστ – είτε σκοράροντας γκολ είτε σπρώχνοντας διπλές ομάδες.

2. Ο Αλ Χόρφορντ μπήκε στο παιχνίδι της Δευτέρας με 56,3 τοις εκατό εκτός γηπέδου και 47,5 τοις εκατό από τρίποντα. Έφυγε από το γήπεδο με 51,8 τοις εκατό από το έδαφος και 42,4 τοις εκατό από το εύρος των 3 πόντων.

Η απόδοση βολής 9 επί 0, συμπεριλαμβανομένου του βαθιού 7 επί 0, θα σας το κάνει αυτό.

3. Στο δεύτερο παιχνίδι του μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό του οπίσθιου μηριαίου, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον ήταν ένα λαμπρό σημείο για τους Σέλτικς, σκοράροντας 23 πόντους σε πέντε από τα έξι τρίποντά του εντός έδρας και δίνοντας έξι ασίστ σε 25 λεπτά. Χωρίς τον Μπρόγκντον, οι Σέλτικς πιθανότατα δεν θα είχαν κάνει κίνηση με δύο άκρα στο δεύτερο ημίχρονο – ο Μπρόγκντον κράτησε το παιχνίδι κοντά, που σημαίνει ότι τα αστέρια των Σέλτικς χάθηκαν λεπτά σε μια τελικά άκαρπη προσπάθεια ράλι.

4. Ο Μάρκους Σμαρτ επέστρεψε στο γήπεδο αφού έχασε δύο αγώνες λόγω μώλωπας στα κόκαλα. Είπε στους δημοσιογράφους ότι περίμενε να παρακολουθήσει αυτόν τον τραυματισμό για λίγο, αλλά ο Joe Mazzulla δήλωσε μετά τον αγώνα ότι ήταν σίγουρος για την εργασιακή ηθική του Smart και την “ικανότητα να παραμένει υγιής”.

Ο Smart ολοκλήρωσε το παιχνίδι με οκτώ πόντους και οκτώ ασίστ.

«Ένιωσα καλά», είπε ο Smart. «Προσπαθείς να καταλάβεις πώς νιώθεις στο πρώτο παιχνίδι, δεν θέλεις να κάνεις πολλά. Μόλις συνειδητοποιήσετε ότι αισθάνεστε καλά, αρχίζετε να το καταπιέζετε λίγο. Οπότε απόψε ήταν μια καλή βραδιά».

5. Ο Τζέισον Τέιτουμ και ο γκαρντ των Μπουλς, Τζαβόντε Γκριν, έγιναν στενοί φίλοι όταν οι δυο τους έπαιξαν για τους Σέλτικς και προφανώς χτυπούν ο ένας τον άλλον μέσω των μέσων ενημέρωσης όποτε ζευγάρουν. Τη Δευτέρα, ο Γκριν χτύπησε πολύ δυνατά τον Τέιτουμ, αντιμετωπίζοντας ένα φάουλ με τρεις βολές.

Τι είπε ο Τέιτουμ στον Γκριν μετά;

«Του είπα ότι χρειαζόταν κούρεμα», ο Τέιτουμ είπε στους δημοσιογράφους μετά το παιχνίδι. Φαινόταν σκληρός. το έκανα. Του είπα. Είπα, «Όχι, χρειάζεσαι κούρεμα. Γι’ αυτό μου έκανες φάουλ».

6. Το να χάσεις ένα παιχνίδι με μεγάλο σερί νικών δεν είναι μεγάλη υπόθεση. Κάθε σερί τελειώνει και οι Celtics έχουν δείξει πόσο θανατηφόροι μπορούν να είναι επιθετικά σε 17 παιχνίδια με πολλά περιθώρια βελτίωσης στο αμυντικό άκρο.

Αν υπάρχουν ανησυχίες, οι Σέλτικς έχουν χάσει πλέον τέσσερα παιχνίδια, και τα τέσσερα έναντι δύο ομάδων που θα μπορούσαν ενδεχομένως να είναι στα πλέι οφ της Ανατολικής Περιφέρειας: τους Μπουλς και τους Καβαλίερς.

Όμως, δεδομένου του πώς ξεκίνησαν οι Σέλτικς αυτή τη σεζόν – και την εκκρεμή επιστροφή του Ρόμπερτ Ουίλιαμς για να διορθώσει κάποια αμυντικά προβλήματα – οποιαδήποτε ανησυχία με τους Σέλτικς μετά τον αγώνα της Δευτέρας είναι πρόωρη. Το πώς αντέδρασαν σε μια ήττα την Τετάρτη μπορεί να είναι αποκαλυπτικό, ειδικά λαμβάνοντας υπόψη τους αντιπάλους τους: Οι Σέλτικς επιστρέφουν στη Βοστώνη στις 7 μ.μ. της Τετάρτης για να αντιμετωπίσουν τον Λούκα Ντόντσιτς και τους Μάβερικς.