Το Tar Heels προχωρά στο παιχνίδι τίτλου του FH NCAA με νίκη 3-0

STORRS, Conn. – Η ομάδα χόκεϊ επί χόρτου της Βόρειας Καρολίνας παίζει για άλλο ένα στέμμα.

Οι κορυφαίοι Tar Heels κέρδισαν το #6 Penn State με 3-0 το απόγευμα της Παρασκευής. Έριν Μάτσον να πετύχει δύο γκολ και να κάνει ασίστ στο τρίτο γκολ Paityn Wirth Να επεκταθεί η σεζόν του UNC κατά ένα ακόμη παιχνίδι. Η Καρολίνα προηγήθηκε με 20-0 και θα αντιμετωπίσει τη Northwestern την Κυριακή το απόγευμα για τον τίτλο του 2022. Μία νίκη φέρνει το 10 της Βόρειας Καρολίναςμαργαριτάρι πρωτάθλημα, περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα.

“Συγχαρητήρια στο Penn State για μια εξαιρετική σεζόν – ξέρω ότι είναι σπαρακτικό για αυτούς, είχαν μια φανταστική χρονιά”, είπε ο προπονητής του UNC. Κάρεν Σέλτον προαναφερθείς. “Μας προετοίμασαν πολύ καλά. Ήμουν περήφανος για την ομάδα μας που ακολούθησε το αγωνιστικό πλάνο και δούλευε σκληρά. Νόμιζα ότι αμυνόμασταν από μπροστά και επιτινόμασταν από πίσω όπως θα θέλαμε να λέμε. Γενικά μια εξαιρετική απόδοση και ένας εξαιρετικός ανώτερος. ” ηγεσία.”

Ένα κρύο, ηλιόλουστο απόγευμα στο Sherman Family Sports Complex του UConn, ο πρώτος από τους δύο ημιτελικούς του NCAA ήταν χωρίς γκολ για τα πρώτα 21 λεπτά του αγώνα. Λίγο λιγότερο από εννέα λεπτά απομένουν για να παίξετε πριν από το ημίχρονο του junior Ciana Riccardo Έστειλε μια μπάλα στον Μάτσον ακριβώς στη μέση και στο στεφάνι, ο οποίος στη συνέχεια άγγιξε τη μπάλα με ένα μόνο χέρι πέρα ​​από τον τερματοφύλακα του PSU για να αποδείξει ότι θα ήταν ο νικητής του παιχνιδιού.

Οι Tar Heels κράτησαν το πλεονέκτημα 1-0 στο ημίχρονο και στο 41.αγ λεπτά, όταν ο Μάτσον σκοράρει ξανά. πρωτοετής Ryleigh Heck κλουβί και έστειλε ένα πάσο στον συμμαθητή του Ashley Sessa Έπιασε την μπάλα με το ραβδί του αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Στη συνέχεια η μπάλα έπεσε στην αριστερή πλευρά του κύκλου και ο Matson ακολούθησε, μετά γύρισε και πέτυχε ένα γκολ που χτύπησε ακριβώς μέσα στο δοκάρι για το δεύτερο σκορ της UNC της ημέρας.

Αυτά τα δύο γκολ έδωσαν στον Tar Heel πόντοι όλων των εποχών και ρεκόρ σκόρερ στο παιχνίδι του τουρνουά NCAA. Ο Matson μπήκε στο παιχνίδι δύο βαθμούς και ένα γκολ πίσω από το ρεκόρ που κατείχε η Marina Di Giacomo του Old Dominion.

στα 49μαργαριτάρι Στο λεπτό, ο Matson τροφοδότησε τον Wirth, ο οποίος ξεκίνησε την καριέρα του στο Penn State πριν μεταγραφεί στην Carolina, για το τρίτο γκολ της ημέρας των Tar Heels. Ο Wirth πήρε την μπάλα και στη συνέχεια έκανε ένα σουτ στο κλουβί και ακριβώς στα αριστερά του τερματοφύλακα της PSU, Brie Barraco.

Τερματοφύλακας του UNC η Άμπιγκεϊλ Τέιλορ Έπαιξε και τα 60 λεπτά και απέκρουσε το μοναδικό σουτ των Nittany Lions για το γκολ της ημέρας για να εξασφαλίσει το κλείσιμο της ένατης ημέρας της Καρολίνας της χρονιάς.

Οι Tar Heels θα παίζουν την Κυριακή για την 10η εβδομάδα του σόουμαργαριτάρι Ο τίτλος που θα γινόταν ρεκόρ για τα Πρωταθλήματα NCAA. Το τρέχον σύνολο των εννέα πόντων του UNC συχνά ισοδυναμεί με το Old Dominion. Η Καρολίνα θα είναι 21 ετώναγ Πήρε μέρος στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν.

Το UNC είναι αυτή τη στιγμή 21-5 όλων των εποχών στους ημιτελικούς του NCAA.

«Το μόνο που θέλαμε να κάνουμε ήταν να κερδίσουμε ένα ακόμη παιχνίδι και αυτό κάναμε», είπε ο Σέλτον. «Τώρα είναι στο χέρι μας να ξεκουραστούμε και να δούμε με ποιον θα παίξουμε την Κυριακή».

Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής του NCAA Northwestern προχώρησε με νίκη 2-1 επί του Μέριλαντ και όρισε τη ρεβάνς του αγώνα της UNC για το τέλος της σεζόν 2021: Αφού κέρδισαν τρεις συνεχόμενους τίτλους, οι Tar Heels έπεσαν 2-0 από τους Wildcats στον πρώτο γύρο. τουρνουά της περασμένης σεζόν.

Number 1 UNC 3, Number 6 Penn State 0
Βαθμολογία: ΘΕΙΟΣ – Έριν Μάτσον (Ciana Riccardo), 21:15; UNC – Matson, 40:44; ΘΕΙΟΣ – Paityn Wirth (Μάτσον), 48:02
βολές: UNC 11 (4/2/3/2), PSU 5 (2/0/2/1)
Κόρνερ πέναλτι: UNC 5 (3/1/1/0), PSU 4 (1/1/1/1)
Αποκρούσεις τερματοφύλακα: UNC 1 (η Άμπιγκεϊλ Τέιλορ60:00, 1 απόκρουση, 0 γκολ), PSU 5 (Brie Barraco, 60:00, 5 αποκρούσεις, 3 γκολ)
Εγγραφές: UNC 20-0, PSU 17-4