Το σερί νικών του Σαν Χοσέ Στέιτ κόντρα στη Γιούτα εκτείνεται σε εννέα παιχνίδια

Η Πολιτεία του Σαν Χοσέ ταξίδεψε στην κρύα Γιούτα, ελπίζοντας να εξαλείψει μια δυσάρεστη ήττα από έναν μαχόμενο εχθρό της διάσκεψης. Παρά την επιστροφή τους στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σπαρτιάτες δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν ένα πρόωρο έλλειμμα και ηττήθηκαν με 38-31 στο Logan το βράδυ του Σαββάτου.

Οι Σπαρτιάτες έχουν χάσει τρία από τα πέντε τελευταία παιχνίδια τους, επεκτείνοντας το σερί ήττων τους από τη Γιούτα Στέιτ σε εννέα παιχνίδια που χρονολογούνται από το 2008. Οι Σπαρτιάτες προκρίθηκαν σε 6-4, 4-3 σε αγώνα Mountain West Conference.

«Μου άρεσε ο τρόπος που ανταποκρίθηκαν. Νόμιζα ότι έπαιζαν δυνατά. Νόμιζα ότι έπαιζαν τον κώλο τους», είπε ο προπονητής Brent Brennan. «Συνέχισαν να πιστεύουν και συνέχισαν να βρίσκουν τρόπους. Αλλά δεν μπορέσαμε να σταματήσουμε στο τέλος και δεν πήραμε μια πρώτη πτώση και καταλήξαμε με δύο πάσες. Δεν μπορείτε να τα κάνετε αυτά. Δεν μπορείς να χάσεις τα τάκλιν, να μπλοκάρεις και να σκέφτεσαι ότι μπορείς να κερδίσεις έναν αγώνα τον Νοέμβριο».

Οι Aggies δημιούργησαν έναν χωρισμό με μια γρήγορη επίθεση καθώς έκαναν μακρινά ταξίδια για να κρατήσουν στο περιθώριο τον Σπαρτιάτη στρατηγό Chevan Cordeiro. Η Γιούτα Στέιτ είχε τον έλεγχο της μπάλας σε κάτι λιγότερο από 34 λεπτά του αγώνα σε σύγκριση με τα 24 λεπτά των Σπαρτιατών.

Αντιμέτωποι με ένα έλλειμμα 15 πόντων στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, οι Σπαρτιάτες πήραν ένα βραχύβιο προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά από μια επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο. Η επιστροφή ήταν βραχύβια, ωστόσο, καθώς οι Σπαρτιάτες δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το γκολ των Αγγεών και με δυόμισι λεπτά για να παίξουν πέντε κάτω, ήταν δύο σορτς μια γιάρδα μακριά που θα έπρεπε να είχε βοηθήσει. ξαναπάρουν το προβάδισμα.

«Ακόμα και όταν δεν φαινόταν καλός στο δεύτερο ημίχρονο», είπε ο Brennan. «Τότε έπρεπε να κάνουμε ένα διάλειμμα. Όταν δεν το κάναμε, χρειαζόμασταν μια απάντηση. Δεν απαντήσαμε σε αυτές τις δύο περιπτώσεις. Νόμιζα ότι ανταποκρινόμασταν πραγματικά όλη τη νύχτα. Εκτός από τις δύο περιπτώσεις που ήταν πιο σημαντικές στο τέταρτο τρίμηνο».

Οι Σπαρτιάτες είχαν πετύχει ένα προβάδισμα από νωρίς με λιγότερο από δύο λεπτά για να σκοράρουν στην πρώτη τους κίνηση. Ο Cordeiro βρήκε τον Elijah Cooks για ένα touchdown 36 γιάρδων, ένα από τα τρία που θα έχει απόψε, καθιστώντας τον τον πρώτο δέκτη του San Jose State που έλαβε τρία touchdown σε ένα παιχνίδι από τον Chandler Jones το 2013.

Ένα μπλοκ έξτρα κράτησε τη βαθμολογία 6-0.

Αυτή η ορμή συνεχίστηκε καθώς ο Trey Jenkins πήρε τον στρατηγό της Utah State Cooper Legas στη ζώνη Aggies στη γραμμή των 40 γιάρδων. Ωστόσο, ο Κορδέιρο εκδιώχθηκε δύο φορές και οι Σπαρτιάτες απολύθηκαν τρεις φορές.

Έδωσε τον τόνο σε ένα μεγάλο μέρος ενός αδιάφορου πρώτου ημιχρόνου, με τους Αγγιές να ελέγχουν το παιχνίδι της κατοχής στο πρώτο ημίχρονο και να συγκεντρώνουν 21 χαμένους πόντους.

Πρώτον, οι Aggies πήγαν σε μια διαδρομή 96 γιάρδων touchdown, η οποία έληξε με ένα γκολ του Calvin Tyler που έτρεξε 14 γιάρδες σε 7-6. Μια αποβολή του Cade Hall ανάγκασε τη Utah State να κάνει τρία-και-άουτ στο επόμενο drive τους, αλλά ο Tyler εκτόξευσε ένα γκολ τεσσάρων υάρδων, κάνοντας το προβάδισμα 14-6, και απάντησαν με μια απόκρουση 12 αγώνων. Η εγκωμιαστική άμυνα των Σπαρτιατών, που επέτρεπε κατά μέσο όρο 19 πόντους ανά αγώνα μέχρι το Σάββατο, ήταν ξέφρενη.

Η τρύπα βάθυνε ακόμη περισσότερο από το μπλοκαρισμένο λογοπαίγνιο του Άικ Λάρσεν που ο Τζέιντεν Σμιθ ανέκτησε και έτρεξε 56 γιάρδες πίσω για να κάνει το σκορ 21-6.

«Τους πιστώνω και τους επιθετικούς συντονιστές για τη διατήρηση του ρυθμού», είπε ο Τζένκινς. «Επίσης, οι παίκτες του δεν κουράζονται γιατί είναι σίγουρα δύσκολο. Ειδικά στην τρίτη και τέταρτη πτώσεις, κοντές, όταν προσπαθείτε να βγείτε από το γήπεδο. Αυτός ο ρυθμός ήταν πάντα εκεί, οπότε πρέπει πάντα να σκέφτεσαι το επόμενο παιχνίδι, το επόμενο παιχνίδι».

Εν τω μεταξύ, η επίθεση των Σπαρτιατών έπαιξε σε τέσσερις σερί σερί, μη μπορώντας να κρατήσουν τις άμυνές τους εκτός γηπέδου.

Αλλά το Cordeiro είχε πολλή φωτιά να κάψει. Ο πρεσβύτερος βρήκε τον Τζάστιν Λόκχαρτ για ένα πέρασμα 30 γιάρδας και στη συνέχεια μείωσε τον Κουκς με 21-13 για μια απάντηση στα 29 γιαρδών.

“Δεν μας πετούσαν τίποτα, απλώς βλάπταμε τους εαυτούς μας”, είπε ο Cordeiro, σημειώνοντας τα πέντε πέναλτι των 40 γιάρδων (οι Aggies είχαν οκτώ πέναλτι στα 100 γιάρδα).

Το Σαν Χοσέ Στέιτ άνοιξε το δεύτερο ημίχρονο με μια ανεπιτυχή απόκρουση που μετατράπηκε σε δοκάρι. Οι Aggies πρόσθεσαν ένα γκολ 19 υάρδων από τον Justin McGriff.

Αλλά οι Cordeiro και Cooks ήταν στο βασικό βήμα, δεσμεύτηκαν για να κάνουν μια νυχτερινή πισίνα 20 υάρδων στην τρίτη θέση και 1 ακολουθούμενη από ένα touchdown εννέα γιάρδων 28-23. Ήταν το τρίτο γκολ των Cooks στη βραδιά. Τερμάτισε 125 γιάρδες σε επτά δεξιώσεις.

«Ο Chevan με τάιζε την μπάλα σήμερα και λειτούργησε υπέροχα», είπε ο Cooks. «Αν και δεν κερδίσαμε, δεν βγήκε τόσο καλά».

Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για το τρίτο δεκάλεπτο, ο Τσέις Γουίλιαμς επέλεξε τον Λέγκα για την τρίτη υποχρεωτική ανατροπή των Σπαρτιατών της βραδιάς.

Με λίγο λιγότερο από επτά λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο, το σφιχτό πέρασμα του Τζάκσον Κάνααν στη μία υάρδα – που έληξε με μια επιτυχημένη μετατροπή δύο πόντων – χάρισε στους Σπαρτιάτες την πρώτη τους νίκη, 31-28.

Οι Aggies απάντησαν με κίνηση εννέα αγώνων για το τρίτο γκολ του Tyler στη βραδιά, κάνοντας το σκορ 34-31 με μόλις τρία λεπτά για το τέλος.