Ο Lehigh κερδίζει τρίτο σερί με Road Victory επί του Saint Francis

LORETTO, Πα. – Η ανδρική ομάδα μπάσκετ Lehigh κέρδισε τον πρώτο της εκτός έδρας αγώνα για τη χρονιά, επικρατώντας του Saint Francis (Pa.) με 82-76 στο DeGol Arena τη Δευτέρα το βράδυ για την τρίτη συνεχόμενη νίκη της.

Το Red Flash μείωσε στο 1-4 συνολικά, ενώ ο Lehigh ανεβάζει το ρεκόρ του σε 3-2 ετησίως. Αυτή είναι η πρώτη νίκη των Mountain Hawks εναντίον του Saint Francis από τον Δεκέμβριο του 2018 και φέρνει μια αλλαγή δύο αγώνων στο Red Flash.

“Μας ευχαριστούμε που μπορέσαμε να διατηρήσουμε το προβάδισμα σε μια σημαντική στιγμή. Είχαμε μια μονάδα που περιλάμβανε: Ριντ Φέντον και τον Τάιλερ (Γουίτνεϊ-Σίντνεϊ), που έπαιξαν πολύ καλά», είπε ο προπονητής Δρ. Μπρετ Ριντ.

Και οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα νωρίς στη διοργάνωση, στη συνέχεια η Lehigh πήγε σε μια σειρά για να ενισχύσει το προβάδισμά τους σε 22-12 δέκα πόντους με 12:15 να απομένουν για το πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια ο Άγιος Φραγκίσκος σημείωσε 12 χαμένους πόντους και ανέκτησε το προβάδισμα με 24-22 με 6:38 για το τέλος του αγώνα. Οι Brown and White έφτασαν στο επτά σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις και πήγαν στα αποδυτήρια των Mountain Hawks με 36-30 μπροστά από τους Red Flash.

Ο Άγιος Φραγκίσκος άνοιξε το ημίχρονο με έξι πόντους και ισοφάρισε σε 36-36, στη συνέχεια για άλλη μια φορά σε 41-41 με 15:20 πριν ο Lehigh κάνει μερικούς γύρους. Οι Mountain Hawks πέτυχαν 17 από τους επόμενους 21 πόντους για να κερδίσουν το πλεονέκτημα 58-45 με 11:26 να απομένουν για το παιχνίδι, συμπεριλαμβανομένων δύο τρίποντων από τους κορυφαίους παίκτες. Ριντ Φέντον Προέρχεται από τον πάγκο. Ο Μπράουν και ο Λευκός έφτασαν το προβάδισμα των 13 πόντων άλλες δύο φορές, με 5:42 να απομένουν για να παίξουν την τελευταία φορά.

Οι Red Flash επέστρεψαν στους τρεις πόντους στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά οι Mountain Hawks κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και βγήκαν με 82-76.

Ο Lehigh τερμάτισε τρεις δόκιμους με διψήφιο αριθμό πόντων. Tyler Whitney-SydneyΜετά από σουτ 10v6 από το γήπεδο, 4v2 από μακριά και 6v4 από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, σημείωσε 18 πόντους. Η Whitney-Sidney πρόσθεσε έξι ριμπάουντ και ρεκόρ ομάδας τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα. Αρχαιότερος Έβαν Τέιλορ Ολοκλήρωσε τη βραδιά με 16 πόντους, δέκα πόντους στο πρώτο ημίχρονο, επτά ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα μπλοκ σουτ. Έκανε ένα 9v6 εκτός γηπέδου και ένα 5v4 στη γραμμή του φάουλ.

Το άλλο Mountain Hawk που σκόραρε με διψήφιο αριθμό ήταν βετεράνος Ριντ Φέντον, παίζοντας κοντά στη γενέτειρά του Latrobe. Σκόραρε 12 πόντους μπροστά σε πολλούς από την οικογένεια και τους φίλους του, σουτάροντας 5v4 από το έδαφος, 3v2 από μεγάλη απόσταση και 2v2 σε φιλανθρωπικά ιδρύματα, με τρεις ασίστ και δύο ριμπάουντ.

«Ο Ριντ μας έδωσε την τέλεια σπίθα», είπε ο κόουτς Ριντ. «Αυτός και τα αγόρια κίνησαν το μπάσκετ, επιτέθηκαν στα transitions, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και πήγαν στο καλάθι συνολικά δυνατά».

Ολοκληρώνοντας τη βραδιά μόλις ένα πόντο πίσω από διψήφιο αριθμό ήταν δευτεροετής φοιτητής Ο Κιθ Χίγκινς Τζούνιορ.Συνέβαλε εννέα πόντους, δύο ασίστ και ένα ριμπάουντ. νεολαία JT Tan Οδήγησε ολόκληρο το Mountain Hawks με οκτώ ριμπάουντ, με τέσσερις πόντους και δύο ασίστ. νεολαία Δομινικανή Παρολίν και ανώτερος jakob alamudun Ο Αλαμουντούν είχε έξι ριμπάουντ και δύο ασίστ, ενώ ο Παρολίν είχε τρία ριμπάουντ, ένα μπλοκ και μια ασίστ για συνολικά 15 πόντους.

«Κάποια παραγωγή από τους μεγάλους μας απόψε με τον Dom (Parolin) ήταν δυνατή και φυσική απόψε και ο JT δεχόταν χτυπήματα και αποδείχθηκε στο πρώτο ημίχρονο», πρόσθεσε ο Reed.

Ο Lehigh κέρδισε τον Red Flash με 41-38 ριμπάουντ και οι Mountain Hawks ολοκλήρωσαν το παιχνίδι αναγκάζοντας τον Saint Francis σε 11 λάθη, ενώ οι Brown and White έκαναν τα δικά τους 13. Ο Lehigh σούταρε 51,7 τοις εκατό εκτός γηπέδου και 43 τοις εκατό πέρα ​​από τη γραμμή των 3 πόντων, ενώ ο Red Flash σούταρε 43,1 τοις εκατό από το γήπεδο και 22,2 τοις εκατό από μακρινή απόσταση.

«Όταν σουτάρεις 52 τοις εκατό και έχεις τόσους πολλούς πόντους στο χρώμα και έχεις θετικό λόγο ασίστ προς τζίρο, υπάρχουν κάποια θετικά επιθετικά σημάδια», είπε ο Ριντ.

Ο Lehigh επιστρέφει στη δράση την Κυριακή 27 Νοεμβρίου, όταν οι Mountain Hawks επιστρέφουν σπίτι τους στο Stabler Arena για να υποδεχθούν τη Monmouth στις 19:00. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από το ESPN+ και το Fox Sports Radio στους 94,7 FM και στις 12:30 μ.μ. Τα εισιτήρια για τον αγώνα της Κυριακής το βράδυ μπορούν να αγοραστούν στο LehighTickets.com ή στο ταμείο του Stabler Arena πριν από την ανατροπή.

Όπως το μπάσκετ ανδρών Lehigh Facebookακολουθηστε κελάδημα και Ίνσταγκραμ για αποκλειστικό περιεχόμενο, ενημερώσεις ομάδας και πολλά άλλα. Προπώληση εισιτηρίων ενός αγώνα ΕΔΩ.