Οι πρωτεύουσες σχεδόν πίσω, πέφτουν στους Μπλε στα πέναλτι

Οι Πρωτεύουσες μπόρεσαν να πετύχουν δύο γκολ και ο Στ.

Ο Λούις μπήκε στο παιχνίδι κοντά στον πάτο της βαθμολογίας της Central League, αλλά απόλαυσε ένα δυνατό παιχνίδι πρόσφατα, με ένα σερί τεσσάρων νικητών. Οι Μπλε παρέμειναν καυτοί παίρνοντας προβάδισμα 3-0 στην πρώτη περίοδο.

Αλλά οι πρωτεύουσες θα επέστρεφαν μετά από δύο γκολ από τον αμυντικό John Carlson, ο οποίος έπαιξε στον 900ο αγώνα NHL της καριέρας του. Ο Alex Ovechkin και ο Conor Sheary συνέβαλαν επίσης στους στόχους του μοντάζ. Η Ουάσιγκτον δεν μπόρεσε τελικά να ολοκληρώσει την επιστροφή, καθώς ο εξτρέμ Πάβελ Μπούχνεβιτς πέταξε έξω τον νικητή του αγώνα για να τερματίσει τα πέναλτι.

Ακολουθούν τρία σημεία από την ήττα των Πρωτευουσών με 5-4 από τους Μπλε.

Τα καπάκια βγαίνουν σιγά σιγά από την πόρτα

Ενώ ο Başkentler ξεκίνησε τη σεζόν, η πρώτη περίοδος ήταν χωρίς γκολ για 12η φορά σε 19 αγώνες. Το εναρκτήριο πλαίσιο αποδείχθηκε δύσκολο για την Ουάσιγκτον, με την ομάδα να υποχωρεί με 16-9 στα πρώτα 20 λεπτά των αγώνων.

Αυτό το σύνολο περιλαμβάνει το έλλειμμα 3-0 που αντιμετώπισαν μετά την πρώτη περίοδο της Πέμπτης. Ο προπονητής Peter Laviolette πήρε ένα σπάνιο τάιμ άουτ από νωρίς για να εκφράσει την απογοήτευσή του για την απόδοση 2-0 των Πρωτευουσών, αλλά τα λόγια του δεν μεταφράστηκαν σε καμία άμεση ορμή.

Οι ανατροπές και οι βλάβες στην άμυνα έδωσαν στους Μπλε αρκετές ευκαιρίες να νικήσουν τον τερματοφύλακα της Capitals, Τσάρλι Λίντγκρεν βιαστικά, και κεφαλαιοποίησαν.

Ο Λίντγκρεν δεν ήταν επίσης χωρίς λάθη. Αντιμετωπίζοντας την πρώην ομάδα του, ο μάνατζερ δικτύου των Capitals επέτρεψε στους Μπλε να μεταμορφώσουν μια ευκαιρία για power play με ένα σουτ του αμυντικού Torey Krug στο σημείο που τον νίκησε στη κοντή πλευρά.

Ο Ovechkin ζωντανεύει τον Carlson Caps

Μετά την πρώτη περίοδο, η Ουάσιγκτον διατήρησε ένα ελαφρύ πλεονέκτημα 9-7 στα σουτ που πέτυχαν στο τέρμα, και ανέβασε ακόμη περισσότερο το ρυθμό στη δεύτερη περίοδο. Οι Capitals κυριάρχησαν στον χρόνο κατοχής και άφησαν πίσω τους Blues με 18-9 στην περίοδο, αλλά ο συνεχιζόμενος αγώνας τους για να τελειώσουν τα παιχνίδια έμοιαζε ότι θα συνεχίζονταν καθώς το ρολόι έδειχνε πέντε λεπτά για την ομάδα του δρόμου χωρίς γκολ.

Ο Ovechkin πήρε τελικά μια πάσα από τον κεντρικό Dylan Strome με πολλά ακίνητα λίγο πιο μπροστά από τον τερματοφύλακα των Blues Thomas Greiss.

Λιγότερο από δυόμισι λεπτά αργότερα, ο Carlson επανόρθωση λάθη από νωρίς σκοράροντας σε μια μικρή διακοπή, κάνοντας το 3-2.

Η δυναμική ήταν βραχύβια καθώς ο σέντερ των Μπλε Ράιαν Ο’Ράιλι σημείωσε μια τελική μπάλα, ενώ ο Κάρλσον σημείωσε άλλο ένα γκολ σε ένα παιχνίδι δύναμης στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, οδηγώντας τους πρωτεύουσες στο τέλος.

Ο Γκρέις έστειλε με χαρά τους Μπλε σπίτι

Μετά από μια κάπως ασταθή πρώτη περίοδο, ο Greiss εγκαταστάθηκε και κράτησε μακριά τους Capitals για να κερδίσουν την πρώτη τους νίκη για τους Blues. Ο 14χρονος βετεράνος του NHL ξεκίνησε τη μέρα με ρεκόρ 0-3 σε τέσσερα παιχνίδια, παλεύοντας δυνατά στον εφεδρικό ρόλο πίσω από τον Τζόρνταν Μπίνινγκτον.

Αλλά με τον Binnington εκτός υπηρεσίας την προηγούμενη ημέρα, ο Greiss έλαβε κλήση την Πέμπτη για να αντιμετωπίσει μια σκληρή παράβαση του Capitals. Η Ουάσιγκτον πέτυχε ένα ζευγάρι γκολ στα τέλη της δεύτερης περιόδου, αλλά τα κράτησε μπροστά με μερικά βασικά παιχνίδια.

Δηλαδή, μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν ο Carlson και ο Sheary βοήθησαν τους Capitals να συνδυάσουν μια απροσδόκητη επιστροφή.

Ο Greiss το έφτιαξε μετά το μοντάζ και σταμάτησε τα βίαια πλάνα των Capitals που ανέβασαν το σύνολο της βραδιάς σε 51. Στη συνέχεια, ο Greiss στάθηκε σταθερός στη διαδικασία των πέναλτι και άφησε ένα γκολ με μέσο όρο τον Evgeny Kuznetsov, αλλά μπλόκαρε τα επόμενα πέντε που είδε, κερδίζοντας του μια νίκη σε μια έκτη διαφορετική σειρά NHL.

Ο Λίντγκρεν, ένας από τους αντικαταστάτες του Γκρέις, έπεσε με 2-2-1 στην πρώτη του σεζόν στην Ουάσιγκτον.

Αφού έχασαν παιχνίδια από τους Blues, τους Florida Panthers και την Tampa Bay Lightning, οι Capitals θα προσπαθήσουν να σπάσουν το σερί των τριών ηττών τους παίζοντας εντός έδρας με τους Colorado Avalanche το Σάββατο.