Η Germaine Pratt της Bengals λέει ότι της αρέσει να παίζει τα ίδια παιχνίδια ξανά και ξανά μετά τη νίκη των Steelers την Κυριακή

ΠΙΤΣΜΠΟΥΡΓΚ — Ο Germaine Pratt δεν προσπαθούσε να γίνει πρωτοσέλιδο όταν ρωτήθηκε για την αμυντική απόδοση των Bengals στο δεύτερο ημίχρονο της νίκης της Κυριακής με 37-30 επί των Steelers. Ο κεντρικός αμυντικός του Σινσινάτι ήταν ειλικρινής.

Αφού εγκατέλειψαν συνολικά 212 γιάρδες στο πρώτο ημίχρονο, ο Πρατ και οι συμπαίκτες του κράτησαν την επίθεση του Στίλερς για μόλις 139 γιάρδες στο δεύτερο ημίχρονο. Τα περισσότερα από αυτά συνέβησαν αφού οι Bengals πήραν διψήφιο προβάδισμα με λιγότερο από πέντε λεπτά να απομένουν.

«Καταχωρίζω», είπε ο Pratt στο CBS Sports όταν ρωτήθηκε για τη διαφορά μεταξύ των ημιχρόνων. “Ήμασταν αυτοί που τους δίναμε παιχνίδια. Ξέραμε τι να κάνουμε. Τους αρέσει να παίζουν τα ίδια παιχνίδια ξανά και ξανά.”

Η τελευταία πρόταση σίγουρα δεν πρόκειται να πάει καλά στο Πίτσμπουργκ. Ο Matt Canada έχει εξονυχιστεί στη δεύτερη σεζόν του ως συντονιστής επίθεσης Steelers. Είτε πρόκειται για την απλότητα της επίθεσης του Καναδά είτε για το γεγονός ότι το Πίτσμπουργκ έπαιξε έναν πρωτάρη στρατηγό στην επιλογή του πρώτου γύρου, τα αποτελέσματα δεν άφηναν πολλά περιθώρια, ακόμη και σε μια βραδιά που ο Kenny Pickett έβαλε 30 πόντους στον επιθετικό πίνακα.

Ερωτηθείς εάν η παράβαση του Steelers είχε γίνει προβλέψιμη, ο Pickett είπε: “Είναι κάτι που πρέπει να δεις το μπολ και να δεις ποιες είναι οι τάσεις μας”. «Πρέπει να πάμε εκεί και να κάνουμε ό,τι μας λένε».

Αυτό που είναι αναμφισβήτητο είναι ότι κανείς δεν εμπλέκεται εκτός από τους Najee Harris, George Pickens και Pat Freiermuth. Ο Χάρις είχε άλλο ένα σταθερό παιχνίδι τρέχοντας για 90 γιάρδες και σκόραρε δύο γκολ σε 20 σουτ. Οι Pickens και Freiermuth έπιασαν 12 πάσες και ένα σκορ για 162 γιάρδες. Αντίθετα, ο Diontae Johnson, ο οποίος ήταν Pro Bowler πέρυσι και υπέγραψε παράταση αυτό το καλοκαίρι, έπιασε μόλις τέσσερις πάσες για 21 γιάρδες. Ο Τζόνσον δεν έχει φτάσει ακόμα στη ζώνη τερματισμού αυτή τη σεζόν.

“Είναι ένας εξαιρετικός δέκτης. Στην πραγματικότητα δεν στόχευε πάρα πολύ”, είπε ο Eli Apple, ο ισοπαλός γωνίας Bengals. «Είναι κάπως μεταμορφωμένο [Pickens] παιχνίδι και Freiermuth επίσης. Θέλαμε να προσπαθήσουμε να κρύψουμε και να μπερδέψουμε τα πράγματα περισσότερο στις ειδήσεις και το backend».

Ενώ η επίθεση χρειάζεται ποικιλία, ο Καναδάς δεν μπορεί να ελέγξει τις πληγές που ταλαιπωρήθηκαν από τον εαυτό του που ταλαιπώρησαν την επίθεση του Πίτσμπουργκ σε μια κρίσιμη στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου. Οι Steelers, που έχασαν με 27-23 νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήραν την μπάλα από τη γραμμή των 47 γιάρδων των Bengals. Αντί να εκμεταλλευτείτε την καλή θέση στο γήπεδο, το κράτημα και τα παράνομα πέναλτι τερμάτισαν τη διαδρομή πριν καν ξεκινήσει.

«Τα πέναλτι ήταν εντελώς δικά μας», είπε ο Χάρις. “Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν άλλον. Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν εκτός από τον κόσμο στο γήπεδο και ήμουν μέρος αυτού. Αποδώσαμε καλύτερα”.

Μέσα στον αρνητισμό, υπήρχαν θετικά στοιχεία για ανάκαμψη από την ήττα. Η επιθετική γραμμή του Πίτσμπουργκ έπαιξε καλά ενάντια σε ένα από τα καλύτερα αμυντικά μέτωπα του NFL, με επικεφαλής τον Sam Hubbard και τον Trey Hendrickson. Με τον Χάρις να παίζει το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του με τουλάχιστον 90 επιθετικά γιάρδες, ο Πίκενς συνεχίζει να δικαιολογεί την απόφαση των Steelers να ανταλλάξουν τον Chase Claypool στο Σικάγο για επιλογή δεύτερου γύρου πριν από τη λήξη της προθεσμίας.

Και στο Pickett, φαίνεται ότι οι Steelers έχουν έναν τέταρτο που θα συνεχίσει να αγωνίζεται ανεξάρτητα από τις περιστάσεις. Αυτό συνέβη στο τέλος του αγώνα της Κυριακής, όταν το πληρωμένο πλήθος των 66.401 φιλάθλων αποχώρησε από το γήπεδο. Παρόλα αυτά, ο Pickett οδήγησε τους Steelers σε ένα καθυστερημένο σκορ, το οποίο έκλεισε με το δεύτερο σκορ του Harris στη βραδιά.

«Νόμιζα ότι έκανες σπουδαία δουλειά σήμερα», είπε ο στρατηγός της Βεγγάλης Τζο Μπάροου για τον Πίκετ. “Μπορεί να χτίσει τη δυναμική που έδειξε σήμερα. Υπάρχουν μερικοί νεαροί παίκτες γύρω του με τους οποίους μπορεί να κάνει χημεία. Νομίζω ότι έκανε εξαιρετική δουλειά σήμερα. Μετά το παιχνίδι του είπα να συνεχίσει να χτίζει πάνω σε αυτό.” ένα.”

Ενώ ορισμένοι οπαδοί είχαν κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες τους, ο αγώνας της Κυριακής ενίσχυσε το γεγονός ότι η υπόλοιπη σεζόν του 2022 των Steelers είναι να προετοιμαστούν για το μέλλον καθώς προσπαθούν επί του παρόντος να κερδίζουν παιχνίδια. Την Κυριακή, το Πίτσμπουργκ αντιμετώπισε το Σινσινάτι για 30 λεπτά πριν δώσει τη θέση του σε μια ανώτερη ομάδα που μάχεται για να υπερασπιστεί τον τίτλο της AFC. Ήταν μια ήττα στο σκορ, αλλά το παιχνίδι θα πρέπει να χρησιμεύσει ως πολύτιμη ανάπτυξη για τον Pickett και πολλούς από τους νεότερους συμπαίκτες του που ελπίζουν να είναι στη σωστή πλευρά σε μελλοντικά παιχνίδια όπως αυτό.

«Ναι, κανείς δεν είναι χαρούμενος», είπε ο Pickett στη συλλογική νοοτροπία postgame των Steelers. “Προφανώς κανείς δεν θέλει να βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση. Θα μείνουμε μαζί και θα επιστρέψουμε στον δρόμο.”