Η υδατοσφαίριση χωρίζει Παίζοντας ζευγάρια την Ημέρα 1 του Τουρνουά MAWPC

ΜΠΡΟΝΞ, Νέα Υόρκη – Η ομάδα υδατοσφαίρισης του Ναυτικού (14-15) ξεκίνησε έναν διαγωνισμό στο τουρνουά διάσκεψης υδατοσφαίρισης Mid-Atlantic 2022 και μοιράστηκε ένα διπλό παιχνίδι στο Συνταγματάρχη Francis B. Messmore Aquatic Center στο Μπρονξ της Νέας Υόρκης. Είναι η μέρα με τη νίκη με 21-9 επί της 11ης Μέρσιχερστ (3-21) πριν πάρουμε μια απόφαση 8-6 επί του Μπάκνελ με 3 σπόρους (15-14) στο νυχτερινό καπάκι.

Οι Πεζοναύτες επιστρέφουν στη δράση καθώς αντιμετωπίζουν τη 10η θέση Τζονς Χόπκινς (11-23) στις 3:40 μ.μ. του Σαββάτου.

Προπονητής “Σήμερα ήταν απογοητευτικό” Λουίς Νικόλαος προαναφερθείς. “Παίξαμε καλά, αλλά δεν πήραμε δύο νίκες όπως ήλπιζα. Ξεκινήσαμε πολύ καλά κόντρα στον Mercyhurst. Καταφέραμε να εμπλακούμε όλοι και είχαμε πολλή συμβολή. Στο παιχνίδι 2, παίξαμε αρκετά καλά για να κερδίσουμε αμυντικά, αλλά Δεν σκοράραμε αρκετά για να νικήσουμε τον Μπάκνελ. Το καλό είναι. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε δύο παιχνίδια ακόμα αυτό το Σαββατοκύριακο, ώστε να τελειώσουμε τη σεζόν σε υψηλό επίπεδο με λίγες νίκες.”

Στην επίθεση, οι Midshipmen σκόραραν συνολικά 51 πόντους με 27 γκολ και 24 ασίστ την ημέρα. Μάικλ Χέλερ (Μένλο Παρκ, Καλιφόρνια) ηγήθηκε της ομάδας με τέσσερα γκολ, πέντε πόντους και μία ασίστ. Erik Nordquist (Σαν Ντιέγκο, Καλιφόρνια) ισοφάρισε τον Χέλερ σε τέσσερις βαθμούς με τα τέσσερα κορυφαία γκολ της ομάδας. Εκτός από αυτά, Ο Κλαρκ θα είναι (Λαγκούνα Μπιτς, Καλιφόρνια), Τζέικ Αλτμάγιερ (Πασαντίνα, Καλιφόρνια) και Ιβάν Πανγκ (Ελ Μόντε, Καλιφόρνια) έλαβε τέσσερις βαθμούς έκαστος. Ο Κλαρκ τερμάτισε με δύο γκολ και δύο ασίστ, ενώ ο Άλτμάγιερ και ο Πανγκ σκόραραν με τις τρεις μεγαλύτερες ασίστ της ομάδας. Tiernan Brunner (Timonium, Md.) σημειώνοντας τρία γκολ, Rory Start (Μπέικερσφιλντ, Καλιφόρνια) συγκέντρωσε τους τρεις βαθμούς του με ένα γκολ και δύο ασίστ. Τράβις Μπέρζινς (Rancho Cucamonga, Καλιφόρνια), Tommy McKnew (Tiburon, Καλιφόρνια) και Κόνορ Σίμπσον (Σαν Ραφαέλ, Καλιφόρνια) σημειώνοντας ένα γκολ έκαστος, Ζακ Ντάτον (Yorba Linda, Καλιφόρνια), Kyle Faison (Γκολέτα, Καλιφόρνια), Liam McInerney (Annapolis, Md.) και Χόλντεν Σέιμπολντ (Aliso Viejo, Καλιφόρνια) σημείωσε ένα γκολ και πρόσθεσε μία ασίστ ο καθένας. Cole McKechnie (Λαγκούνα Μπιτς, Καλιφόρνια) τερμάτισε με δύο βαθμούς σε ένα ζευγάρι βοηθών. Γκράχαμ Λίντνερ (Bel Air, Md.) βάζοντας ένα γκολ, Τζέιμι Κάσιντι (Γκρίνουιτς, Βιδ.), Nathan Duchez (Σαν Χοσέ, Καλιφόρνια), Όουεν Γκούριτς (Λονγκ Μπιτς, Καλιφόρνια), Jack Hightower (Σαν Ντιέγκο, Καλιφόρνια), Χέιντεν Καν (Σαν Κλεμέντε, Καλιφόρνια), Ντάνι Τέιλορ (Riverside, Conn.) και Χένρι Ουίλιαμς (Σαν Ντιέγκο, Καλιφόρνια) ο καθένας πρόσθεσε ασίστ.

Οι Mids χρησιμοποίησαν τέσσερις τερματοφύλακες εκείνη την ημέρα. Caden Capobianco (Laguna Beach, Καλιφόρνια) κάνει το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς εκείνη την ημέρα, ενώ τα Hightower, Gurich και Shaan Sandhoo (Laurel, Md.) όλοι είδαν χρόνο στον αγώνα του πρώτου γύρου του Ναυτικού εναντίον της Mercyhurst. Ο Capobianco ολοκλήρωσε τη μέρα με εννέα αποκρούσεις και πέντε κλεψίματα. Ο Τζούνιορ ξεκίνησε τη μέρα με απόκρουση κόντρα στους Λέικερς, ενώ ακολούθησαν οκτώ στάσεις και πέντε φάουλ κόντρα στον Μπίσον. Οι Hightower και Gurich πρόσθεσαν από δύο αποκρούσεις και από μία ασίστ.

Σύνοψη παιχνιδιού 1: (6) Navy 21, (11) Mercyhurst 9

Το 6ο Πολεμικό Ναυτικό κέρδισε μια καθοριστική νίκη, νικώντας το Νο. 11 Mercyhurst με 21-9 στον εναρκτήριο αγώνα του τουρνουά MAWPC. Οι Midshipmen προηγήθηκαν με 4-0 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω στο δρόμο τους για μια νίκη με 12 γκολ.

Οι Midshipmen άνοιξαν το παιχνίδι σκοράροντας σε τέσσερις από τις πέντε κορυφαίες κατοχές τους, με τον Heller να οδηγεί την επιθετική επίθεση. Ο δεύτερος μαθητής πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ του αγώνα, προσθέτοντας μια ασίστ στο γκολ του Μπέρζινς για να δώσει προβάδισμα 3-0 στο Ναυί. Ο Χέλερ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο πρώτο τέταρτο δίνοντας προβάδισμα στους Mids με 4-0. Μετά από ένα γκολ του Mercyhurst, οι Seybold και Clark βρήκαν τα δίχτυα για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το Navy 6-1.

Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τα διπλά γκολ των Lindner και Begin, αυξάνοντας το προβάδισμα σε 8-1. Οι Λέικερς κατάφεραν να περάσουν μια μπάλα από τον τερματοφύλακα, αλλά ο Πανγκ αντέκρουσε με ένα γκολ για να ξαναπάρει προβάδισμα επτά τερμάτων. Οι καθορισμένοι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν μια ευκαιρία πέντε γιάρδων για να μειώσουν το περιθώριο σε 9-3, αλλά οι Midshipmen, Simpson και Nordquist έκλεισαν το ημίχρονο με ένα σερί 4-0 με δύο γκολ έκαστος.

Οι Ναυτικοί ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με τρία γκολ που οδήγησαν στο 16-3. Ο Μπρούνερ πρόσθεσε δύναμη στα τρία πρώτα του γκολ στο παιχνίδι. Ο Faison πέτυχε το πρώτο του γκολ στο κολέγιο μετατρέποντας μια ευκαιρία πέντε γιάρδων, ενώ ο McInerney πρόσθεσε επίσης ένα προβάδισμα πέντε γιάρδων. Ο Μέρσιχερστ βρήκε τα δίχτυα, αλλά ο Μπρούνερ και ο Νόρντκουιστ απάντησαν με σκορ, φέρνοντας το προβάδισμα στο 14. Οι Λέικερς σκόραραν έναν τελικό σε αυτή την περίοδο, στέλνοντας το παιχνίδι με 18-5 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Mercyhurst ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα γκολ, αλλά οι Dutton και Brunner απάντησαν με σκορ. Οι Λέικερς πέτυχαν τρία από τα τέσσερα τελευταία γκολ για να εξασφαλίσουν το τελικό περιθώριο 21-9, και ο Νόρντκουιστ πέτυχε το τέταρτο γκολ του αγώνα για τον τελευταίο πόντο των Μεσογείων.

Με τη νίκη του πρώτου γύρου, το Navy προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο για να αντιμετωπίσει τον 3ο σπόρο Bucknell στο nightcap.

Σύνοψη παιχνιδιού 2: (3) Bucknell 8, (6) Navy 6

Το δεύτερο παιχνίδι της ημέρας είδε τους Mids να κλειδώνονται σε μια αμυντική μάχη με τον Bison. Το παιχνίδι 8-6 σηματοδότησε τον 15ο αγώνα για το Ναυτικό που σημείωσε δύο ή λιγότερα γκολ αυτή τη σεζόν.

Ο Μπάκνελ ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο γκολ, αλλά ο Κλαρκ μείωσε το προβάδισμα στη μέση με ένα γκολ. Ο Bison μετέτρεψε μια προσπάθεια πέντε υάρδων για να ανακτήσει το πλεονέκτημα των δύο τερμάτων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Altmayer ξεκίνησε την περίοδο με στόχο να μειώσει τη διαφορά στο ένα. Μετά τα διπλά γκολ του Bucknell, το Navy ήταν συνυφασμένο με τα σκορ του McKnew και του Heller.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Midshipmen ισοφάρισαν για πρώτη φορά, ενώ ο Berzins άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο με γκολ. Ο Μπίσον ανέκτησε το προβάδισμα με σκορ, αλλά ο ΜακΚνιου βρήκε πίσω από τα δίχτυα για την ισοφάριση με δυόμισι λεπτά να απομένουν για τη λήξη της περιόδου. Ο Bucknell σκόραρε με ένα λεπτό για να παίξει στο τέταρτο για να κερδίσει ένα πλεονέκτημα 7-6. Οι συμπαγείς άμυνες και των δύο ομάδων περιόρισαν το τέταρτο δεκάλεπτο σε ένα συνδυασμένο γκολ και από τις δύο ομάδες, και ο κορυφαίος Bison πήρε τη νίκη με 8-6.

Αγώνας 14: 09:00 – (9) Gannon vs. (7) Αγ. Το Όρος της Μαρίας
Αγώνας 15: 10:30 – Χαμένος Αγώνας 10 – Ήττας Αγώνας 9 (Έβδομος Αγώνας)
Αγώνας 16: 12:00 – Νικηφόρος Αγώνας 9 – Νικηφόρος Αγώνας 10 (Παιχνίδι πέμπτης θέσης)
Αγώνας 17: 13:30 – Χαμένος Αγώνας 13 – Χαμένος Αγώνας 12 (Παιχνίδι τρίτης θέσης)
Αγώνας 18: 15:00 – Νικητής Αγώνα 13 εναντίον Νικητής Αγώνα 12 (Αγώνας Πρωταθλήματος)