Αγώνας ποδοσφαίρου San Diego State Aztecs στο Νέο Μεξικό

Το Νέο Μεξικό έφτασε στη μέση ενός σερί επτά ήττων κόντρα στην Στέιτ του Σαν Ντιέγκο το βράδυ της Παρασκευής, με τον επιθετικό AWOL και τον κορυφαίο στρατηγό CJ Montes να κάνει το πρώτο του ξεκίνημα στη σεζόν.

Η SDSU μπήκε στο παιχνίδι ως συντηρητικό φαβορί για δύο γκολ όταν οι Αζτέκοι συνέτριψαν τις άμυνες του Νέου Μεξικού στα πρώτα τους drives του παιχνιδιού.

Αλλά οι Lobos δεν ήθελαν να πάνε ήσυχα σε εκείνη την κρύα νύχτα – 30 βαθμούς στην έναρξη – και έδωσαν στην SDSU ό,τι μπορούσε να χειριστεί προτού οι Αζτέκοι αναλάβουν την ικανότητα και την ταχύτητα στη νίκη της SDSU στο Mountain West με 34-10 στο Πανεπιστήμιο του Νέου Μεξικού.

Οι διαφορές μεταξύ αυτών των δύο ομάδων φαίνονται καλύτερα από το εκρηκτικό παιχνίδι της SDSU εναντίον του Lobos. Σαν:

• Η πάσα του τέταρτου Jalen Mayden στα 51 γιάρδα στον ευρυγώνιο Mekhi Shaw για το πρώτο σκορ του αγώνα.

• Πάσα 63 γιάρδων του Mayden στον ευρυγώνιο δέκτη Tyrell Shavers για να θέσει τον δεύτερο στόχο της SDSU.

• Η πάσα του Mayden στα 30 γιάρδα TD στον Shaw βοήθησε τη SDSU να προηγηθεί με 21-10 στο πρώτο ημίχρονο.

• Τρία λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο, το γκολ των 49 γιάρδων του Κενάν Κρίστον ήταν 28-10.

Οι Αζτέκοι (7-4,5-2 MW) συνέχισαν την όγδοη συνεχόμενη ήττα τους από το Νέο Μεξικό (2-9,0-7), διατηρώντας ζωντανές τις ισχνές ελπίδες του συνεδρίου στη Δυτική Κατηγορία.

Η Πολιτεία του Φρέσνο θα μπορούσε να κερδίσει το τμήμα – και μια θέση στο πρωτάθλημα Mountain West – με μια νίκη στα δύο επόμενα παιχνίδια ή μια ήττα από την SDSU από την Πολεμική Αεροπορία την επόμενη εβδομάδα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την ήττα της SDSU την τελευταία στιγμή από την Πολιτεία Φρέσνο πριν από τρεις εβδομάδες – η οποία έδωσε τον έλεγχο του τμήματος στους Μπουλντόγκ – ο τρόπος που έπαιξαν οι Αζτέκοι από τότε είναι πολύ πιο οδυνηρός.

Η SDSU έπεσε 459 γιάρδες σε συνολική επίθεση εναντίον του Νέου Μεξικού. Και – λάβετε αυτό – το τελευταίο παιχνίδι άνοιξε τον δρόμο για άλλη μια φορά.

Ο Mayden προχωρούσε 400 γιάρδες αφού έριξε 201 γιάρδες στο πρώτο ημίχρονο. Αρκέστηκε στα 280 γιάρδες και συμπλήρωσε 15 από τις 25 πάσες με κόψιμο για δύο γκολ.

Ο Mayden μπορεί να επισκιάστηκε από 300 γιάρδες για δεύτερη φορά σε έξι αγώνες, αλλά ανακουφίστηκε από τον πραγματικό πρωτοετή Liu Aumavae με 6 1/2 λεπτά στο παιχνίδι και τους Αζτέκους να προηγούνται 24 πόντους.

Η SDSU κατάφερε μόλις 42 γυάρδες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Christon (10 σουτ, 102 γιάρδες, καταστροφέας τανκς) υπερδιπλασίασε αυτό στο σκοράρισμα του τρίτου δεκαλέπτου, και οι Αζτέκοι ξαφνικά ξεκίνησαν το παιχνίδι στο γήπεδο. Η SDSU τερμάτισε 177 γιάρδες σε 38 βολές.

Οι Αζτέκοι ξεκίνησαν γρήγορα, χρειάζονταν μόνο έξι παιχνίδια για να προχωρήσουν 87 γιάρδες στο γήπεδο. Το μεγάλο κομμάτι κατέβηκε στη μέση στο Shaw σε 51 γιάρδες από το Mayden.

Το Νέο Μεξικό απάντησε λίγα λεπτά αργότερα, με την επίθεση τριπλής επιλογής του να απογοητεύει τους Αζτέκους αρκετές φορές.

Με 5:45 στο πρώτο τέταρτο, ο Λόμπος έσπευσε στον Νέιτ Τζόουνς για να κάνει το γκολ των 6 γιάρδων του Μόντες στο 7-7 στη μέση, δίνοντάς του το καλύτερο σερί 51 γιάρδων της σεζόν.

Οι ομάδες αντάλλαξαν degauss στην επόμενη ιδιοκτησία τους και το Νέο Μεξικό κέρδισε τους Αζτέκους με 111-90 στην αρχική περίοδο.

Αλλά η SDSU άνοιξε το δεύτερο τρίμηνο με άλλη μια μεγάλη διαδρομή – δηλαδή εννέα παιχνίδια για 91 γιάρδες – και άλλο ένα παιχνίδι μακράς πάσας.

Ήταν ένα χτύπημα 63 υάρδων για τον Shavers, ο οποίος έκανε 50 γιάρδες μετά από μια σύντομη σύλληψη και μια ολισθηρή κίνηση που έκανε τους τρεις αμυντικούς να μπουν στον αέρα.

Αυτό έδωσε στην SDSU ένα πρώτο και ένα γκολ στη γραμμή των 3 υάρδων του New Mexico. Δύο παιχνίδια αργότερα, οι Αζτέκοι που έσπευσαν στο Jaylen Armstead σκόραραν σε ένα σερί 1 υάρδας με προβάδισμα 14-7 με 11 λεπτά πριν το πρώτο ημίχρονο.

Η ισοπαλία κόρνερ του SDSU Ντάλας Μπραντς πήρε γρήγορα την μπάλα πίσω για τους Αζτέκους με το τρίτο του κόψιμο σε τρία παιχνίδια.

Αλλά ακριβώς όταν το SDSU σκέφτηκε ότι επρόκειτο να πάρει τον έλεγχο, η άμυνα του Νέου Μεξικού ενισχύθηκε ξανά. Οι Αζτέκοι πήγαν στην τέταρτη και 1η θέση στο New Mexico 30, και ο Armstead δυσκολεύτηκε να χάσει 1 υάρδα.

Σύντομα ακολούθησε καταστροφή για το Νέο Μεξικό, όταν οι Lobos παρατάχθηκαν για να παίξουν και η κεντρική μπάλα την πέταξε σε έναν από τους γκαρντ.

Η SDSU δέχθηκε τη μπάλα στη γραμμή των 30 γιάρδων του Νέου Μεξικού. Τρία παιχνίδια αργότερα, ο Mayden βρήκε τον Shaw αυτή τη φορά για ένα σκορ 26 γιάρδων που τον έκανε 21-7 με 1:34 στο πρώτο ημίχρονο.

Περπατώντας από το Scripps Ranch High, ο Shaw είχε μια καριέρα με πέντε αλιεύματα στα 116 γιάρδες και δύο αντιτορπιλικά δεξαμενών στο πρώτο μισό της καριέρας του. Πρόσθεσε άλλο ένα πιάσιμο στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 120 γιάρδες καλωσορίσματος.

Το Νέο Μεξικό έκανε το 21-10 με ένα γκολ 39 υάρδων όταν τελείωσε ο χρόνος. Αυτό ήταν περισσότερο από την επίθεση που είχε συγκεντρώσει ο Λόμπος στα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια του – καταλαμβάνοντας την 129η θέση σε εθνικό επίπεδο με 14,7 πόντους ανά παιχνίδι.

Ο Λόμπος είχε συνολικά 183 γιάρδες στο πρώτο ημίχρονο – μετά μόλις 26 γιάρδες στο δεύτερο ημίχρονο. Το Νέο Μεξικό ήταν 0 προς 10 στις τρίτες μετατροπές προς τα κάτω.

Σημαντικός

• Οι θεατές που παρακολουθούσαν το Fox Sports 1 για τον αγώνα έπρεπε να παρακολουθήσουν πρώτα τα τελευταία 2 1/2 λεπτά του αγώνα Villanova-Michigan State.

Όσοι δεν μπορούσαν να καταλάβουν πώς να βρουν το παιχνίδι στο διαδίκτυο στο Foxsports.com έχασαν τον εναρκτήριο καταστροφέα τανκς της SDSU, παρόλο που είδαν την Πολιτεία του Μίτσιγκαν να βρίσκεται κοντά για τη νίκη με 73-71.

Ο αγώνας ποδοσφαίρου μεταδόθηκε τηλεοπτικά με 6 1/2 λεπτά να απομένουν για το πρώτο τέταρτο, ακριβώς στην ώρα που ο Μόντες σκοράρει για το Νέο Μεξικό.

• Ο σουτέρ της SDSU, Τζακ Μπράουνινγκ, είχε γκολ 30 και 46 γιάρδες, κάνοντάς τον 16 στα 19 για τη σεζόν. Το ποσοστό 84,2 βολών του Μπράουνινγκ αυτή τη σεζόν τον κατατάσσει έβδομο στην ιστορία του σχολείου.

• Η SDSU αρχίζει να τρέχει πίσω Ο Chance Bell έχασε το παιχνίδι με έναν άγνωστο τραυματισμό. Ο Μπελ παραμερίστηκε νωρίτερα μέσα στη χρονιά με έναν υπερβολικά εκτεταμένο αριστερό αγκώνα.

• Το Φρέσνο Στέιτ (6-4, 5-1) θα μπορούσε να κατακτήσει τη Δυτική κατηγορία της διάσκεψης με μια νίκη επί της Νεβάδα (2-8, 0-6), η οποία έχασε οκτώ σερί παιχνίδια το Σάββατο.

Επόμενος αντίπαλος: Η SDSU παίζει τον τελευταίο αγώνα της κανονικής σεζόν της χρονιάς εναντίον της Air Force στο Snapdragon Stadium στις 26 Νοεμβρίου στις 6 μ.μ.

Η Πολεμική Αεροπορία (7-3, 3-3) παίζει με την Πολιτεία του Κολοράντο το Σάββατο πριν αντιμετωπίσει τους Αζτέκους.